Devrim!


Kapitalizm'in 21. Yüzyıl Türkiye tanımı, 50 kuruşa içtiğin suyu 1 liraya işeten sistemdir! Günümüzün devrimcisi de suyu 1 lira yapıp helaları bedava kullandıracak olan adamdır.Melih Gökçek, Davutoğlu’nun emri ve de mahalle esnafının kavli ile otoparkları ücretsiz yaparak kendi çapında bir devrim yapmıştır.

Her ne kadar suyu pahalı verse de, hatta doğalgaz sayaçlarını kontörlü yapıp iki senede bir yenilese de otopark bedava! Bir yerlerden başlamalı devrim. Cadde kenarını saatlik kiraya vermek hangi aklın dahiyane fikridir bilinmez?

Bursa’da durum çok farklı değil. Kent merkezi de dahil olmak üzere herhangi bir yerde aracınızdan iner inmez karşınızda bir garip üniformalı adamcağız dikiliyor. Elinde kebapçı pos cihazı! “Parkmen”siz sokak kalmamış Heykel civarında. Bir de aracınızın eskiden kalan borcu varsa yandınız. Şimdilik vurmuyorlar ama yakında Ankara benzeri olayları yaşamak da mümkün!

Bursa içinde devrim kararları gerekiyor artık, mesela şimdilik ulaşım zamlarını geri almakla başlasalar hiç fena olmayacak. Belki daha büyük bir devrim yapıp suya yapılan zamları da geri alırlar. Bu arada dağ köylüleri baraja yaptıkları katkılardan dolayı hak talep etmezlerse tabii ki!..

ÇİN MALI ZİKİRMATİK!

Çinlileri protesto eylemi sürüyor. Ellerinde Çin malı “zikirmatik”lerle sabahlara kadar cami avlusunda Çinlilere lanet okuyan bizim sivri akıllılar son olarak Eskişehir'de tatar vatandaşlarımıza sözlü hakaretlerde bulunmuşlar.

Harbiden zor mizah yapmak. Olayın kendisi zaten mizah. Düşün, taşın, kaşın üzerine koyacak tek şey yok.

Mustafa Kemal Atatürk devrimciydi. Şimdi devrimleri devirip devrim yaptıklarını zanneden devrimciler kendilerini devrimci zannediyorlar.

TMMOB

Bursa halkı TMMOB hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Mahfel'den Heykel'e yürüyen bir grup mühendis zannediyorlar. Kent doğası, yaşam alanları, yaşam kalitesi, yaşamsal bütünlükler adına verilen mücadeleleri ya fark etmiyorlar veya anlamak istemiyorlar. TMMOB yetkilileri de yeterince kendilerini anlatmıyorlar, çoğunlukla bu fırsatı bulamadıkları ortada.

Meydana ne zaman dökülseler mutlaka bir karşı duruş refleksi sergiliyorlar.

Ara sıra da kendilerini ifade edecek bazı eylemler yapıp en azından halka kendilerini anlatmaları gerek. Gerçi sadece TMMOB değil, bütün sivil toplum örgütlerinin kuruluş amaçlarını ve yaptıklarını anlatmaları şart…