Bursa'nın gurme lezzetleri


Bursa’nın gurme lezzetleriOsmanlı Devletine başkentlik yapmış tarihin bir çok farklı dönemine tanıklık eden bu şehirde sosyal kültürel olarak bir çok değer tarih sahnesinde yer almıştır. Bursa’nın yeşili, şeftalisi, havlusu, ipeği, kestane şekeri, İskender kebabı ve İnegöl köftesi gibi bir çok motifi uluslararası standartlarda bir marka kimliği edinmiştir. Şüphesiz ki Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde yaşamaktayız.

Bursa’da bir çok tarihi mekan da  bulunarak bir nefes ve çay molası vermişsinizdir. Sabahın ilk ışıklarından itibaren mesai başlamadan önce tarihi Abdal simit fırınından sıcak ve yeni çıkmış bir simit ile onu süsleyen tahinli pidenin tadını Çaycı İsmail’in müthiş çay servisiyle taçlandırabilirsiniz.

Hafta sonu heykel Atatürk caddesinde tur atarken, bir insan kalabalığı gözlemleyerek yaklaştığım ufacık ama içinde sımsıcak iletişimi kuran çalışanların olduğu ve sipariş alan o seslerle haykıran bu kişilere yaklaştım ve o güzel sohbete ben de dahil oldum. Uğradığım bu yer Atatürk Caddesi  üzerinde dolmuş duraklarının tam karşısında olan  AYAKÜSTÜ DÖNER’ in ta kendisiydi.

Unutmayın ki burada döner keyfi gerçekten ayaküstü yapılıyor, hoş muhabbet ve sıcak ortamıyla yediğiniz döner bir ayrı  lezzetli hale geliyor. Yılların  eskitemediği döner ustası Serkan ERDİN ile ufak bir sohbete başlıyoruz. Serkan Usta aslen Yenişehir, Fethiye köyünden tam bir Bursa aşığı aynı zamanda sıkı bir  Bursasporlu kardeşimiz. Serkan Usta eti seçerek kendisine has hazırladığı bu lezzet tarifi ile ilgili bilgilerini bize sundu. Belki de lezzetin en önemli sırrı hijyen, doğru malzeme seçimi ve el kıvamının, tecrübenin ete olan aktarımı olmasıydı. Bursa’da iyi bir esnaflık örneğinin nasıl yapılması gerektiğini görebileceğiniz ender mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Ufak bir dükkan içerisine sığdırılmış mutlulukların, hoş sohbetin yardımlaşmanın ve dayanışmanın dışa yansımasını görebileceğiniz en önemli mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Ayaküstü döner, gerçekten bir lezzet durağıdır. Bu güzel hizmete yön veren başarının mimarları arasında Serkan ustanın yanında, Muharrem usta, Yusuf ,  Kadir ve Berkan kardeşlerimizin de haklarını teslim etmek gerekecektir. Bir Bursa’lı  olarak  döner keyfini en kısa sürede yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Bursa’da hafta sonunun yaz sıcağında en uğrak mekanlardan birinin Dağ Yenice doğal parkı olduğunu gözlemlemekteyiz. Ayrıca Harmancık ilçemizdeki eko-turizm alanını da bu kapsama ekleyebiliriz. Trafik yükünün yoğun olduğu hafta sonları özellikle kurallara uyma ve hız konusunda çok dikkatli olmamız gerektiğini şimdiden belirtmek istiyorum.