Bursa’da, ‘Bakan’ı olmayan törenler!


Bursa’nın, aslında dünyada ses getirecek veya ses getirmesi gereken değerleri, zenginlikleri var, ancak böyle sonuca ulaşılmıyor.Geleneksel olarak her yıl düzenlenen veya ev sahipliği yapılan çok önemli organizasyon var, Ankara’nın önemsemesi gerekiyor.
Henüz yeni….
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Dünya Tarihi Kentler Birliği Dünya Konferansı’na ev sahipliği yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı da, Kültür ve Turizm Bakanı da, özellikle açılış programında yer almalıydılar.
Henüz yeni…
Gemlik Belediyesi’nin öncülüğünde, Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali yapıldı, ancak bu organizasyona, Tarım ve Orman Bakanı da katılmadı.
Her yaz…
Yıldırım Belediyesi de, Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali düzenleniyor, Kültür ve Turizm Bakanı da, Tarım ve Orman Bakanı da katılmıyor.
Her yaz…
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, işbirliğiyle Uluslararası Bursa Festivali ve kapsamıyla Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nı yıllardır düzenliyor.
Kültür ve Turizm Bakanı da yok, kurumsal bütçesinden maddi bir teşvik desteği de güçlüklü elde edilmeye çalışılıyor.
Vaktiyle…
Bir dönemin, Kültür ve Turizm Bakanı, bir ulusal gazetenin seyahat eki için kaleme aldığı bir yazısında, yurdışına götürülen eserleri gündeme taşımış.
Geçen hafta…
İznik çinileriyle gündeme getirdiğimiz; Almanya; Berlin’deki Pergamon Müzesi’nden de söz etmiş.
Bakanlık yaparken…
Yeşil Türbe’yi ziyaret ettiğinde, bahçesindeki palmiyeleri eleştiren bu bakanımız, öz ötedeki Türk ve İslam Eserleri Müzesi için ne yapmıştı ki…
Daha da trajik örnekle…
‘Osmanlı’ dönemini hararetle konuşurken ve ‘Diriliş: Ertuğrul’ dizisiyle de milli duygularımız yücelirken, Bursa’da Osman Gazi’nin anılması, devlet töreniyle de olmuyor.
Bu da…
Sözün bittiği, yer!