Bursa mitinginin cevabını İstanbul verdi!..


Genelde seçim üstü miting alanlarındaki kalabalık ile sandık arasında bir paralellik kurulur. Özellikle; 2002 tarihinden bu yana meydanlara baktığımızda en çok kalabalığı her seçim dönemi AK Parti yakalamıştır.Sandıktan da birinci çıkan AK Parti olmuştur. Bu açıdan özellikle Bursa’nın da önce Şehreküstü ardından Gökdere Meydanı mitingleri hep AK Parti’nin ezici üstünlüğü ile sonuçlanmıştır. Siz bakmayın bir önceki seçim dönemlerinde meydan üzerine yapılan spekülasyonlara. Hepsinde de en çok kalabalığı AK Parti yakalamıştı.

Kalabalık ve coşku yönünden CHP ikinci, MHP de üçüncü idi.

Aynen sandıkta olduğu gibi…

Ya şimdi?

* * *

Cumartesi gününden bu yana Bursa’da yeni bir tartışma başladı:

“Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Gökdere Meydanı’ndaki mitinge katılım azdı” diye…

Doğrudur.

Gökdere Meydanı’nda ilk defa AK Parti şanına yakışan bir kalabalığa ulaşamadı.

AK Parti’yi bir önceki hafta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin mitingi ile kıyaslama yanlışlığına düşmeyeceğim.

Zira;

Hem meydanlarda hem de sandıkta AK Parti hep kendisiyle yarışmıştır.

Rakibi bir önceki seçimler ve o seçim öncesi meydanlara doldurduğu kalabalıktır.

Şimdi ise AK Parti 2002’den bu yana ilk defa kendisini geçememiştir.

Nedenlerinin başında hemen en kolay yol olan “il başkanlığı gerekli çalışmayı yapmadı da ondan” demenin yanlışlığı yerine bu köşede daha önce de yazdığım gibi sadece AK Parti seçmeninin değil, vatandaşın üzerindeki seçimlere yönelik genel bir isteksizliği sayabilirim.

Ardından diğerlerini…

* * *

Lakin;

Yine de Bursa Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu yalnız bırakmadı.Meydan eski görüntüsünü aratsa da hatırı sayılır kalabalık ve coşku vardı.

Bakalım, Bursa seçmeni AK Parti iktidarının son 13 yılda kente ve ülkeye yaptığı hizmetlerinin karşılığını hangi ölçüde verecek. Meydan bu sefer ölçü olacak mı?

Sandıktan hangi partinin birinci çıkacağını, hangilerinin ikinci ve üçüncü çıkacağını az buçuk tahmin etmek mümkün. Ama oranlar da gel-gitler var.

* * *

AK Parti’nin cumartesi günkü Bursa mitingi üzerinden seçim sonucu yapanlara en iyi örnek pazar günkü İstanbul mitingi olsa gerek.

Çünkü;

Başbakan Ahmet Davutoğlu Maltepe Meydanı’nda 2 milyon İstanbulluyu toplamayı başararak önemli bir rekora imza attı. İstanbul mitingleri her parti açısından sonuçta bir gövde gösterisi niteliğindedir.

AK Parti buradan Türkiye’ye çok önemli bir mesaj verdi. Özellikle Tayyip-Davutoğlu kıyaslaması ve koalisyon hesabı yapanlara…