Bursa Festivali’yle ‘birlik’ mesajları…


Bursa’nın geleneksel festivalinde, Türkiye’ye birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik mesajları verildi.Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür ve Turizm Vakfı’nın ve işbirliğiyle düzenlenen 57. Uluslararası Festivali’nde, dünkü program da farklı ve özel geçti.
Balkan müziğinin ünlü seslerinden Suzan Kardeş, yanı sıra Anadolu’nun dillerden düymeyen en güzel ezgilerini seslendirdi.
4 bin izleyiciye seslenişle…
Türkiye’yi bir araya gelen bağlara dikkati çekerek, “Balkanlar gibi olmayız. Balkanlar gibi, biz ayrılmayız.” diye konuştu.
Balkan enstrümanların eşliğinde, muazzam sahne performansı sergileyen Kardeş, Balkan’dan Bursa’ya, Karadeniz’den Diyarbakır’a, bir yolculuğa çıkardı.
Türk Halk Müziği’nin ünlü seslerinden Sümer Ezgü, konuşmasıyla Türkiye’nin kültürel değerini vurgularken, sahneye “Atalara selam olsun, ozanlara kelam olsun, Bu dünyaya selam olsun, Anadolu’dan geldik.” ezgisiyle çıktı.
Seslendirdiği ezgileri, Anadolu’nun kendisi olarak tanımlıyor, “Kültür ve sanat, Anadolu’nun rengidir, nefesidir.” diyordu.
Bursalılar’a unutumayacakları sahne performansını izleten Egzü, ayrıca davulunun temposuyla dikkati çekti.
2000’li yılların başlarında…
Ezgü, sponsorluğunu Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin üstlendiği ve Atatürk’ün son yıllarına ait ‘Son Balo Vals ve Zeybek’ adlı kısa filmde, rol almıştı.
Bursa’daki çekimde, Atatürk’ü canlandırmıştı.
Eserin kendisinde bıraktığı derin duyguları ifade ederken, Atatürk’ün, sergilediği ünlü valsiyle dünya insanı ve zeybeğiyle bir o kadar yerli olduğunu söyledi.
Kendisi ve Büyük Önder’in manevi evladı Ülkü Adatepe’yle röportaj yapmıştık.
Türk Pop Müziği’nin yıldızlarından Gülay da, duygu ve gönülleri mest eden güzel bir repertuar sundu.
Üçlü, kendilerini bir araya getiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik’e teşekkürlerini ifade ettiler.
Bursa halkıyla beraber…
Finalde, “Bursa’nın ufak tefek taşları” türküsü seslendirilirken, huzur, birlik, beraberli, dostluk ve kardeşlik mesajları, geceye damgasını vurdu.