Balıkesir escort İstanbul masaj salonuBursa adliye mekanları


Bursa adliye mekanlarıBursa'nın ilk gerçek Adliye binası, Cumhuriyetin ilk yılları olan 1926'larda Bursa Atatürk Heykel'inin bitişiğinde yapılan tarihi bina.
Yaklaşık 50 yıl tek başına taşımış tüm Bursa'yı.
Nüfus artışı, göç, gelişen ve artan ihtiyaçlar derken önce Tuz pazarında AVP Tiyatrosuyla Bursaspor katlı otoparkı arasından inerken hemen soldaki 5 katlı bir binanın ikinci katı ek bina olarak kiralanmış, burayı iyi hatırlıyorum. 1978' lerde henüz Lise 1'deyken bu binada baş efendi olarak çalışan babamı sıkça ziyaret ederdim.
Daha sonra Ünlü caddede şimdiki İskender'in bitişiğinde dört katlı bina, giderek yeni yolda Cumhuriyet caddesi kavşağının hemen altında benzinliğin karşısındaki 5 katlı bina, Basak caddesinde Kafkas'tan yukarı çıkarken kiralanan beş katlı bina ile devam eden parçalanma ve büyümeler de ihtiyaca yetmedi.
Uluyol'da büyük şair Nazım Hikmet'e de ev sahipliği yapan tarihi cezaevinin yerine 1976'larda düşünülüp 1990'larda inşa edilmeye başlanan yeni Adalet binasının yapımı da yılan hikayesine dönüştü ve nihayet merkez Adliye binamız 1998 gibi faaliyete geçti.
Anılarımızı taşıyan Heykel'deki ilk bina da şimdiki Kent müzesine dönüştürüldü.
2000'lerin başında tüm ek hizmet binaları Uluyol'daki merkez binaya taşınmış, mekan sorunundan kurtulmuştuk.
Popüler deyimle artık Bursa'nın da bir Adalet Sarayı vardı. Ödüllü!
Proje ve yapımı esnasında Bursa'nın 50 veya 100 yıllık tüm ihtiyacını karşılayacağı dillendiriliyordu.
Bırakınız 50'yi 100'ü, aradan daha birkaç yıl geçmeden film yeniden geriye sarılıp ek binalar kiralanmaya başlandı.
Önce adliyelerin istenmeyen çocuğu olan İcra Müdürlükleri, daha sonra İş ve Aile Mahkemeleri ile İdare ve Vergi Mahkemeleri, Adli Tıp Kurumu, Denetimli Serbestlik Büroları, son olarakta Merinos'ta İstinaf Mahkemeleri ek binaları derken personel, avukatlar ve vatandaşlar tekrar ellerinde harita adliyeler arası mekik dokumalar başladı.
Bu arada Bursa için yine yeni bir Adliye Sarayı Projesinde de sona gelindiğine tanık oluyoruz. Artık heyecanlanmıyorum.
Bu son olacak şöyle olacak böyle olacak diyenlere de kulak asmıyorum. Avrupa başkentlerinde ziyaret ettiğimiz Adliye binalarına bakıp iç geçirmeyi de bıraktım.
Anlatılanlara göre, 2019 Eylül'ün de Adliye binaları ikiye düşecek. Yeni Yalova yolu Buttim civarı yapılan yeni bina ile mevcut Uluyol binası dışında Adli mekan kalmayacak.
Uluyol'daki merkez binanın ise kısa sürede taşınması söz konusu değil, zira Yalova yolunda yapılan yapının devamı ve tüm birimlerin bir arada toplanması için proje/mali bazda uzun bir yol var.
Yine Bursa E ve F tipi cezaevlerinin de artan nüfusa paralel nicelik ve nitelik anlamında ihtiyacı karşılamadığı ve Bursa'nın burada da sınıfta kaldığı apaçık ama başta Mudanya olmak üzere İlçe Adliyelerinde Adliye'ye yakışan güzel mekanlar kullanılmaya başlandığını da olumlu bir not olarak düşelim.
Her işimiz birbirine benzediği, plan proje işlerinde daima sınıfta kaldığımız için yeni mekanlara dair de doğal olarak ümitlerim yine düşük.
Hoş, binaların adı 'saray' olsa da önemlisinin içinde gerçekten vatandaşın ADALET umacağı bulacağı bir yapı olması daha daha önemli ya, burasını şimdilik geçelim.
Gelecek nesillerin, içinde 'buram buram Adalet' olan ve anılarının kaybolmayacağı mekanlar görmeleri dileklerimle.
Sağlıcakla kalınız.