Biraz ayet, biraz hadis, o benim işte!


Ramazan akşamları, birçoğu için aşırı doz çay tüketimi ile kırmızı beşlinin bir türlü gelemediği okey masasından ibaret… Bazıları için de ayrı bir heyecan. Mesela ilahiyatçı din adamı kimliği taşıyanlar için şahane geçer…Bursa da İşçi hareketleri devam ediyor. Tofaş, Oto Trim gibi kuruluşlarda eylemler sonrası işçi çıkarma operasyonları başladı. DİSK, TMMOB, KESK gibi kuruluşlar DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş koordinasyonunda bir toplantı ve basın açıklaması gerçekleştirerek işten çıkarılan emekçilere sahip çıktılar. Birleşik Metal-İş yetkilileri hukuki süreç için gerekli desteği sağlamak adına kolları sıvadılar.

GELELİM MÜBAREKLERİN ŞENLİKLERİNE

Ramazan akşamları, birçoğu için aşırı doz çay tüketimi ile kırmızı beşlinin bir türlü gelemediği okey masasından ibaret… Bazıları için de ayrı bir heyecan. Mesela ilahiyatçı din adamı kimliği taşıyanlar için şahane geçer…

Bir dönem islami araştırmacı yazar kimlikleriyle bazı garip tipler sarmıştı ramazan ekranlarını, şimdi ilahiyatçı bilimadamları...

NE ANLATAN, NE DİNLEYEN ANLIYOR!

Arapça başlayan ve devamında Türkçeye dönüp tekrar Arapça süren bir garip ibret konuşması. Sahur saatleri iyice salya sümük anlatımlarla alınan paranın hakkını verme çabası.  Ne anlatan ne de dinleyen bir şey anlıyor. Nihayetinde kelime ve cümlelerin sonundaki vurgu ve uzatmalar “iyi bir şey” söylediği kanaatini oluşturunca derin bir iç çekilip güzel konuştuğu düşünülüyor.

Hatta geçen akşam Hatipoğlu hoca kendisini dinlemenin de ibadetten sayılacağını söyleyince, benim makaralar iyice gevşedi.

Bazı kanallar ramazan ayı dışında da izleyicilerinin manevi duygularını canlı tutmak için “İbret Dizileri” yayınlarlar. Bu dizilerdeki ana tema kötülerin eninde sonunda helak olacağı, iyilerin de mutlaka ödüllendirileceği temeline dayanmıştır. Gerisi 60 dakikayı tamamlamak adına, aslına bakarsanız muhteşem komedilerdir.

GELECEĞE DAİR BİR ÖNERİ YOK

Bir bakarsınız kötü kaynananın dili bağlanır, bir bakarsınız tanrı ATM’den havale gönderir. Bir bakarsınız kötü adam imana gelip melaike kesilir. Ortak özellikleri içki içen kötü adamdır ve her türlü kötülüğe müsaittir ama sonunda mutlaka alkolden arınıp tövbe eder ve hak yoluna döner.

Bunları izlemek ayrı bir keyiftir. Hele hele öbür dünyadan gelip bu dünyada olayların akışına müdahale eden iki tip vardır ki, evlere şenlik.

Amaçları İslamiyet’i sevdirmek gibi görünüyor olsa da saçmalıkları ve ipe sapa gelmez replikleriyle oldukça komik bir anlayışları var.

Akşam programlarındaki din adamı kimlikleriyle konuşanların da durumları çok farklı değil. Konuşmaları tamamen 1400 yıllık bir övgü ana fikrine takılı. Yarın için bir öneri yok. Yarın için bir hedef yok. Hatta teknolojiye ve gelişime karşı oldukça ağır suçlamalar var. Utanmasa interneti ve kullanıcılarını aforoz edecek bir zihniyet…