Bir fikriniz mi var?


Dönem olarak belki de çok şanslı bir dönemdeyiz.Öncesinde özellikle de bir kız çocuğu olarak bir fikrim var dediğinizde, 'otur oturduğun yere ne fikri' deyip hevesimiz kırılırdı.

Şimdi ise fikir üretmeniz isteniyor.

Ürettiğiniz fikirler size kazandırıyor.

Kadının iş hayatında olmasının ülkelere ve aile ekonomisine katkısı daha net anlaşılmaya başlandı.

Türkiye dahil ülkelerin kalkınma planları hazırlanırken kadının iş gücüne katılımları hesaplanıyor.

Büyüme hedeflerinin bu sayede daha kolay yakalanacağının farkındalığı oluştu.

Aslında genç nüfus gibi, kadının da iş güncüne girmesi artı.

Çünkü bugüne kadar evden dışarı çıkmamış birçok kadın var.

Dolayısıyla da tıpkı genç iş gücü gibi kadınlar da daha yeni keşfediliyor.

Hükümetin kadınlar için yaptığı pozitif ayrımcılık ve iş gücüne katılımları için yapılan destekler kadınları cesaretlendiriyor.

Bugün sizlere bahsetmek istediğim konu ise Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu’nun kadınları girişimci olmaya teşvik etmek ve potansiyel girişimcilerin yenilikçi fikirlerine destek vermek için bu yıl ikincisini gerçekleştireceği ‘Kadın Girişimcilik Kampı’ ve ‘Ödüllü Proje Yarışması.

Yarışma aslında isminden, ‘Kadın Girişimcilik Kampı’ gibi içinde barındırdığı etkinlikler açısından özel bir çalışma.

Öncelikle fikri olan her kadın yarışmaya katılabiliyor. Çalışıyor olmanız ya da olmamanız, yaşınızın kaç olduğu, nereden mezun olduğunuz bu yarışmaya katılımda sizin için engel değil.

Yapmanız gereken, var olan fikrinizi 29 Aralık 2017 tarihine kadar www.bursakgk.org web adresindeki başvuru formuna yazmak.

Fikrinizi açıkça ve kısaca anlatmak.

Peki başvuru sonrasında sistem nasıl işliyor?

Başvurular TOBB KGK icra kurulu tarafından oluşturulan ön jüri tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme sonrasında belirlenecek belli sayıdaki proje ‘Kadın Girişimcilik Kampı’na katılmaya hak kazanıyor.

Kampa katılmaya hak kazanan kadınlar BTSO tarafından belirlenen bir otelde, bir gece konaklamalı olarak kampa katılıyor.

Kampın ilk günü katılımcılara girişimcilik, finans yönetimi, pazarlama gibi alanlarda, alanında uzman kişiler tarafından eğitimler veriliyor.

Ertesi gün sabah kahvaltının ardından katılımcılar tek tek jürinin önüne çıkıp fikirlerini anlatıyor ve sonrasında otelden ayrılıyor.

Jüri değerlendirmesini yapıyor ve gerçekleşecek tören ile ödüller sahiplerini buluyor. Ödül sahipleri öncesinde açıklanmıyor. Bir nevi sürpriz oluyor.

Bu yüzden de aslında sadece yarışma demek yeterli olmaz.

BTSO olarak iş kadınlarını ekonomiye kazandırmak için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini hatırlatan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu’nun çalışmalarıyla hayata geçen ‘Kadın Girişimciler Kampı’ projesinin girişimci olmak isteyen kadınlara yönelik bir fırsat olduğunu vurguluyor.

Önemli bir konuya da değinen Burkay, Türkiye ekonomisinin hedeflerine ulaşmasında kadın girişimcilerin önemli bir aktör olduğunu hatırlatırken, “Kadın girişimcilerimizin çok güzel projeler hazırlayacağına yürekten inanıyorum. Bursalı kadın girişimciler, projeleriyle Türkiye’de farkını ortaya koyacaklar. BTSO liderliğinde başlayan Kadın Girişimciler Kampı Projesi’nin Türkiye’ye örnek olacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Kadınların iş hayatında olması için sürekli olarak yeni projeler üreten TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir ise, “İş hayatında yer alan ya da almak isteyen girişimcilik ruhu taşıyan tüm kadınlara hitap eden projemiz, kadınlarımıza yeni biz ufuk çizecek. Proje kapsamında verilecek ödüllerimizle de yenilikçi fikirleri teşvik ederek kadınlarımıza çıkacakları yolda destek olmak istiyoruz” dedi.

Burada size düşen sadece var olan fikriniz ile web sitesindeki başvuru formunu doldurmak.