Benim sevgili vatandaşlarım…


Çok çektiniz, hala çekmektesiniz ve uzunca bir süre çekeceksiniz. Daha iyi çektirecek ve süründürecekler varken beni tercih ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.Yaz, kış demeden meydanlarda peşimden geldiniz, yağmur, dolu demeden bekleyip dinlediniz. Sorgusuz sualsiz ve benim bile anlamadığım şeyleri alkışladınız. Söylerken inanmadıklarıma bile inandınız. Hatta öyle bir inandınız ki, ben bile sonradan inanmak zorunda kaldım.

Kapınızın önünde, evinizde, işinizde, okulda adımı haykırıp benden medet umacağınızı zannettiniz ama ben sizin varlığınızı bile düşünmedim.

En ağır hakaretleri ettim, en zor şartlarda yaşattım hatta canınızı bile aldım ama ne gam, bir gıkınız çıkmadı. Ben canınızı yaktıkça peşime daha bir sıkı sarıldınız. Hatta öyle bir sarıldınız ki, dünyanın bütün sosyologları bu istisnai durumu açıklamakta çaresiz kaldılar.

Ölümünüzü bile umursamadan yaptığınız her şeyi adımla anmanızı istedim, bir kişi bile çıkıp ses etmedi, hatta adımı anmayanları en ağır şartlarda sürüm sürüm süründürdüm. Hatta evlatlarınızı bile sizlere karşı kışkırttım, sustunuz sadece sustunuz.

İçimdeki macera tutkusu ile dünyayı karşıma alıp her türlü ödünü sizin vermenizi emrettim, baktım ki benden gelen her türlü musibete şükrediyorsunuz, daha bir coştum. Hatta bana diktatör diyenleri bile kendi içinizde erittiniz ve ben engel oldum yok olmalarına.

Yeri geldi bir dilim ekmeğe muhtaç ettim, yeri geldi içtiğiniz suya bile sınırlama getirdim ama siz benden hep daha fazlasını istediniz.

Yaptığım eziyet ve işkenceleri bile sırf ben olduğum için mutlulukla karşıladınız, hatta her acının ardından daha fazlası için bana yalvardınız.

Benden başka kahramanınız olmasına asla izin vermedim, veremezdim de. Zaten siz var ya siz, beni öyle bir hale getirdiniz ki, etten ve kemikten bir insan olduğumu bile unutturdunuz. Kendimi gün oldu devletin en tepesinden dünyanın en tepesinde gördüm, hatta öyle bir oldum ki;

-Dünya da neymiş? Dedim…

Bütün bunları bana yaşattığınız için hepinize teşekkür ediyorum sevgili Alman Irkı…

Adolf Hitler

Yazar notu: Ne zannetmiştiniz?