Ben seni çok sevdim


Saçlarımı divanın altında makasla kestiğimde sadece beş yaşınaydım. Annem saçlarımı kırpık kırpık görünce baban seni öldürecek demişti. Oysa sen halime dakikalarca  kahkahalarla güldün. Böyle bile güzel olmuş bu kız dedin. Sen bana hiç kızmadın.İlkokula başladığım ilk gün beni sınıfın kapısından içeri  yapayalnız gönderdin .Bana  bugün  senin yaşam yolculuğun başladı dedin. O an beni yalnız bıraktığın için sana çok kızdım ama çocukluk işte bir şey söyleyemedim.

Bir gece  gök gürültüsünden korktuğum için  yanına geldim. Ama  bana  benim kızım hiçbir şeyden korkmaz dedin, odama gönderdin. Sana o zaman da çok kızdım ama bir şey söyleyemedim.

Yaz tatillerimde gezip eğlenmek yerine tarlamızda çalışmayı istemedim. Ama sen toprağı tanımak hayatı tanımaktır dedin. Tarlamızda çalıştım. Sana  çok kızdım ama yine  hiçbir şey söyleyemedim.

Sana ilk yalan söylediğimde  gözlerimin içine uzun uzun baktın. Biliyorum anladın. Muhtemelen bana çok kızdın ama  hiç bir şey söylemedin.

Lisede karneme ilk defa zayıf getirdim. O gün iki elimi birden öptün. Benim kızım bunu da halleder sakın üzülme dedin. Belki içinden bana kızdın ama hiç bir şey söylemedin.

Salonda hararetle anlattığın tarihimizi dinlemek yerine televizyonda oynayan Bayan Tootsie’ ye gözlerimin takıldığını fark edince bana filmin konusunu sordun. Sana bir güzel anlattım. Sen bana Bayan Tootsie yalan ama tarihin gerçek dedin. Seçimini her zaman gerçekten yana yap derken bana çok kızdın biliyorum ama sustun başka bir şey söylemedin.

Ölmeden sadece birkaç dakika önce gözlerin yarı kapalıydı. Benim öksürüğümle birden gözlerini açtın. Taşa basan yalın ayaklarımı görünce bir çorap giy yoksa hastalanacaksın dedin. Sonra beni öptün ve gittin.

Baba olmak belki de böyle bir şeydi. Son anında bile kendini değil  evlatlarını düşünmek, inanmak, güvenmek , korumak, öğretmek, öpmek ve sevmek.

Seni görmeyeli çok uzun zaman oldu. Babacığım ben seni çok özledim.

 Babacığım ben seni çok sevdim.

Ölüm  ömrü bitirse de bak işte sevgiyi bitiremiyor.

Bu özel günde tüm babaların babalar gününü kutlarım. Babanız yanınızda olacak kadar şanslıysanız  onunla hep iletişimde kalın, sevgiyle kalın.