Bacasız sanayi 2017’yi bekliyor


Bacasız sanayi 2017’yi bekliyor
“Görünmeyen ihracat.”
Bu cümlenin ne anlam ifade ettiğini bilenler kadar bilmeyenler de vardır mutlaka.
Dış turizm hareketlerinin kazandırdığı gelirden dolayı turizm sektörüne verilen bir isim.
Aslında en önemli özelliklerinden birisi de dış açığın kapanmasına verdiği büyük destek.
Fakat 2016 yılı Türk turizm sektörü için uzun yılların en kötü seviyesini yaşadı.
Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısı 11 aylık verilere göre 24milyon 50 bin 56 kişi.
Bir önceki yılın 11 aylık verilerine göre yüzde 30,85’lik bir düşüş görülüyor.
Turizmdatabank tarafından hazırlanan 2016 Yılı Turizmde Kayıp Analizi çalışmasına göre, 2016’da kaybedilen turist sayısının yüzde 72,3’ü paket turlardan kaynaklanıyor.
Turizm gelirindeki düşüşün sebebi ise, ülkemize bireysel-ferdi organizasyonla gelen turistlerin harcamalarının azalmasından kaynaklandı.
Gelirdeki düşüşün, yüzde 66,2’si bireysel olarak gelen turistlerden.
SGK verilerinden yapılan analize göre, 2015 yılında ortalama yüzde 5 artış kaydeden otellerde çalışan sayısı, 2016 yılında yüzde 20 dolayında oldu.
Türkiye ve Bursa turizmini değerlendiren Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, "Önümüzdeki yıllarda turizm nereye gidecek? Bunu ancak hükümetimizin aldığı tedbirlerle aşabileceğimizi görüyoruz. Şahsi çabalarımız var buna da devam ediyoruz. Devletimizle birlikte topyekun bir çalışmayla aşabiliriz” dedi.
Ruslarla ilgili de önemli açıklama yapan Beceren, Rusların sadece güney kesimlere değil, Uludağ başta olmak üzere Erzurum, Erciyes’e de 6-7 yıldır kayak yapmaya gitmediğini hatırlatırken, “Kendi bölgelerinde kendi tesisleri var. Sochi’de yapılan kış olimpiyatlarında buraya güzel tesisler kazandırdılar. Zaten vizesi olanlar da Avrupa’ya gidiyor” açıklamasında bulundu.
Bursa’nın turist almamasının önündeki engellere de değinen Haluk Beceren, Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımın kolaylaşması ile birlikte Bursa’ya daha çok günübirlikçi turistlerin geldiğini ifade etti.
Bursa’ya ailece gelen turistlerin akşamları çocuklarını eğlendirebilecek yerlerin olmadığını dile getiren Beceren, “Bursa’da neresi var Kültürpark var. Kültürpark’a 2 -3 gece gidersiniz ondan sonra gitmezsiniz. Gece başka eğlence alanları da yapmak gerekiyor. Gelenler değişik yerler görmek istiyorlar. İstanbul’da alternatif çok. 2 gece Bursa’da kalıyorsa 1 hafta İstanbul’da kalıyor. Bursa’da kalış ortalaması 2 gün bile değil. Bunun için yatırım olması lazım” dedi.
Bursa’da geçtiğimiz yıl otellerde doluluk oranlarının yüzde 41’lerde olduğunun altını çizen Haluk Beceren, 800 bin turistin de Bursa’ya geldiğini, gelenlerin çoğunun da Ortadoğu’dan olduğunu söyledi.
Kış turizminin önemli yerlerinden Uludağ ile ilgili de değerlendirme yapan GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren, “Uludağ sorunlarının biri çözüyor, bir sorun ilave oluyor. Uludağ çok fazla ziyaret edilen bir yer. Senede 1 buçuk milyon kişi yaz - kış ziyaret ediyor. Yüzde 80’i kışın gelen ziyaretçi sayısı. Bunun yanı sıra binlerce otobüs binlerce araç geliyor. Bu da Uludağ’da sıkışıklığa sebep oluyor. Uludağ kapasitesinin ortaya çıkarılması lazım. Uludağ gelen kayakçı ile günübirlikçinin ayrımı yapılması lazım. Okul gezileri yapılıyor. Okul gezileri elbette yapılacak ama siz bir günde 50 tane okul otobüsünü getirirseniz, her birinin içinden inen 40 kişi direkt kayak pistine dalarsa burada karışıklık olur. Nitekim de oluyor” dedi.
“Bacasız sanayi” olarak da adlandırılan turizm sektörü 2016 yılında önemli kayıplar yaşadı.
Hem Türkiye, hem de Bursa bu kayıplardan nasibini aldı.
Uludağ Bursa turizmi için gerçekten önemli.
Ama Beceren’in de dediği gibi sorunların birisi bitiyor, birisi başlıyor.
Özellikle de kayıplarla dolu bir yılın ardından sorunların en az düzeye inmesini diliyorum.