Aktaş ve Bozbey anlaştı, yeni ‘uydukent’ yürürlüğe giriyor!


Aktaş ve Bozbey anlaştı, yeni ‘uydukent’ yürürlüğe giriyor!Nilüfer Belediyesi’nin 2014 yılında ‘EkoKent’ adıyla uygulamaya geçirmek istediği uydukent , 4 kez ret eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’den nihayet vize alıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, elde hazır duran yeni planlama için belirli koşullarla anlaştılar.

Süreç, hızlı işledi.

İlçe belediyesi, teknik kadroları ile idari ve imar ve bayındırlık komisyonu çalışmalarına süratle başladı ve kendi meclisinden yeniden karar çıkarttı.

İlk başlangıçta daha geniş bir alana öngörülen yeni yerleşim, Görükle’nin sınırlarında kalmak kadıyla da, Göçmen Konutları ile Kayapa arasına, 600 hektara çekildi.

Kamuoyunda, yüksek binaların yapımına neden olacağı gerekçesiyle ‘Dubai Planı’ olarak da tanımlanan yeni gelişim bölgesinde, böyle bir yapılaşma yüksekliğinden vazgeçildi.

Binalar, 4, 6 ve 8 katla sınırlandılırken, kat sayısı  ne kadar aşağıda tutulursa, kamuya terkin oranı da aynı oranda düşük tutulacak.

150 bin nüfus, burada yaşayacak!

Anımsanacağı üzere…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, batıda ileri teknoloji odaklı yeni bir sanayi süreciyle beraber, yeni uydukent ihtiyacından söz etmişti.

İlçe belediyesinin meclisine yeniden taşınan uydukentin yeni planı, geçen ay ve bu kez oybirliğiyle karara bağlandı.

Vize gözüktü!
Şimdi…

‘Yeni adıyla 1/1000 Ölçekli Batı Gelişme Alanı Uygulama Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu ayki gündeminde olacak.

Kabul edilerek…

Yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İnşaat sektörü, kentsel dönüşümdeki yeni yönetmelik ve proje durduran davalar nedeniyle endişeli ve sıkınıtlı süreç yaşarken, Nilüfer’deki yeni uydukent, hareket getirecek.

Siyaseten…

Aktaş ile Bozbey arasındaki uzlaşı da, Bursa’nın beklentileri açısından, olumlu bir gelişme olarak dikkati çekiyor.

Bursa Medyası’nın, yerel yönetimler alanındaki deneyimli kalemi, başarılı gazeteci Serkan İnceoğlu, kentin gündemini tutan bursa.com’un yazarları arasına katıldı.

İnceoğlu, Bursa’nın 4 yıldır kent gündemini meşgul eden; Nilüfer’deki yeni uydukentin, nihayet vize alacağını, sürecin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini, bugünkü ilk makalesiyle kamuoyuna açıklıyor.