Afrodit’in gözyaşları…


Yaşlı ve büyük çınar ağaçlarının gölgesinde yaklaşık 3-4 m yükseklikten ince  ince akan küçük bir şelaleye çam, söğüt, ıhlamur ağaçlarının rengarenk köklerini eşlik ediyor.  Şırıl şırıl akan sulara  kuş sesleri eşlik ediyor.Dünyanın en temiz ikinci havasının bulunduğu Kazdağlarının efsanelerinin izini sürmeğe devam ediyoruz. Akçay Güre’ye geldiğimizde,  kaplıcalar bölgesinin deniz ve zeytin ağaçları arasında saklanmış güzel tesisleri karşılıyor sizleri. Ağlayan Şelaleye ulaşmanız için   Kavurmacılar Köyü'ne gitmeniz gerekiyor.  Yukarı doğru virajlı toprak yoldan 10 dakika gibi  bir sürede Kavurmacılar Köyü'ne ulaşıyorsunuz. Burası nerdeyse terk edilmiş,  şimdilerde çok az kişinin yaşadığı bu köy Sarıkızın mı yok Afrodit’in mi gazabına uğradı bilinmez...

Efsaneye göre bu köyde, çok uzun yıllar önce bu dağda güzelliği dillere destan bir kız yaşarmış. Sarıkız derlermiş onun adına, uzun sarı saçlarından ötürü, tüm köy delikanlıları aşıkmış bu Sarıkız'a... Fakat onu çekemeyenler onun hakkında bir dedikodu uydurmuşlar. Sözde Sarıkız kötü yola düşmüş diyorlarmış. Sarıkız bu söylentilerin yalan olduğunu biliyor olmasına rağmen babasının bu söylentilerden etkilenmesini gururuna yediremiyormuş. Çareyi dağın zirvesine kaçmakta bulmuş. Bir zaman sonra Sarıkız'ın babası söylentilere dayanamayıp kızını öldürmek için dağa çıkmış. Bir de bakmış Sarıkız orada kazları besliyor, bir baba için evladını öldürmek kolay değil tabii ki, "önce bir namaz kılayım" demiş. Sarıkız'dan abdest alması için su istemiş. Sarıkız ibriği dağın zirvesinden uzandığı gibi denizden doldurmuş ve babasına uzatmış. Babası nereden buldun demeden ağzına aldığı tuzlu su yüzünden oracıkta bayılmış. Mitoloji'de İda Dağı olarak geçen bu yere neden “Kazdağı” dendiğinin sebebi bu efsanede yatıyor. Sarıkız'ın öldüğü tepeye Sarıkız Tepesi, babasının öldüğü tepeye de Babadağ denmekte.

Zaman geçmiş olsa da Kavurmacılar Köyü'nde yaşadığına inanılan Sarıkız için her yıl Ağustos ayında şenlik düzenleniyor. Köyde keşkek, pilav, nohut pişirilip yeniyor.

Mitolojide Afrodit’in Gözyaşları ismiyle bilinen Ağlayan Şelale İda Dağı’nın en güzel köşelerinden biridir. Çok ağır bir sedef hastalığına yakalanan Afrodit bu sularda yıkanarak her tarafını saran yaralardan kurtularak eski güzelliğine tekrar kavuştuğu da efsanelerden biridir. Çektiği acılardan dolayı akan gözyaşları bir şelaleye dönüşür.

Daha birçok ilginç efsane ve hikayeyi barındıran Kazdağları ya da Kaz Dağı  Edremit’ten Çanakkale’ye kadar doğu-batı yönünde 60-70 km uzanan sıradağlardır. Çam ve zeytin ağaçlarıyla doludur, bu ağaçlar yıl boyu yapraklarını dökmez oksijen üretirler

Kazdağlarını daha iyi tanımak, muhteşem şelalerini görmek için dört çekerlerle yapılan safari turlarına da katılabilirsiniz, ya da trekking yapabilirsiniz. Biz şimdilik bu turları bir dahaki sefere bırakıp, Tahtakuşlar Köyü girişindeki Etnoğrafya Galerisi'ni ziyaretle yetindik. Tahtakuşlar Köyü doğumlu Alibey Kudar, öğretmenlikten emekli olduktan sonra, yılların birikimini değerlendirerek burayı kurmuş. Bu müzede birçok şey yanı sıra Kazdağları' nın maketi, Türkmen çadırı ve dünyanın en büyüğü olduğu söylenilen, Edremitli bir balıkçının yakaladığı kocaman bir kaplumbağa bulunmaktadır.


Bu bölgede, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken kullandığı gemileri yaptırdığı Alevi Türkmenleri olan Tahtacılar da yaşamaktadır. Kökenleri Oğuz Boyları'na dayanan Tahtacılar, 14. Yüzyıl'da Timur'un baskısı karşısında yurtları Türkistan ve Horasan'ı terk ederek Kazdağına yerleşmişler ve ağaç işiyle ilgilenmişler.

Ağlayan Şelale, Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı Güre köyüne yakınlarında, Güre'ye 2,5 km, Edremit'e 12 km mesafededir.

Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal.  Orman Müdürlüğü’nce işletilen piknik alanı içinde Alabalık üretilen bir çiftlik de bulunuyor. Bu alanda piknik yapabileceğiniz gibi çevredeki köylülerin kurduğu seyyar pazardan da dağ kekiği, bal, kuru incir ve organik sebzeler alabilirsiniz.

Güre kaplıcalarının şifalı suları, cana yakın insanları ve muhteşem doğasıyla Kazdağları sizleri bekliyor.