Adam yapıyor kardeşim! Bir demokrasi yapmışlar...


Bir demokrasi yapmışlar ki, halkın tamamını kucaklıyormuş. Hatta aynı anda 72 milleti içinde barındırıyormuş, dışardakiler sadece sigara içmeye çıkanlarmış!Bir anayasa yapmışlar ki ne anayasa! Çin seddinden başlayıp da Avrupa’nın öbür ucuna kadar herkese pembe güller veriyormuş kapağı açılınca!

Demokrasi güzel şey canım! Araç diyorlar ama o bildiğiniz araçlardan değil. Otuz liralık gaz koyunca bir hafta gezilmiyor yani. Zaten üzerine de binemezsin o demokrasi dediğin şeyin, içine de giremezsin.

Bu demokrasi var ya bu demokrasi! İşte bu senin içine giriyor!

Dur hemen kızma, şimdi bu demokrasi senin içine girince yüreğin beynin ışıl ışıl oluyor. Hiç kimseciklere kızmıyorsun mesela, senden farklı düşünüyor diye, senden farklı yaşıyor diye…

Hatta adam geçiyor karşına canı ne isterse söylüyor, yazıyor ve sen asla kırılmıyor dökülmüyorsun. Hatta en değer verdiğin kişiye hakaret edip heykellerini kırıyor, hatta ağzına ne gelirse iftiralar atıp sırf onu sevdiğin için senin suratına tükürüyor ama sen ses çıkarmıyorsun, hatta memnun oluyorsun. Demokrasi var çok şükür!

Sakinleştirici gibi bir şey değil, yine yanlış anladın.

Bu demokrasi var ya, şimdi sen kendi kendini yönetiyorsun. Kendi içinden seçtiğin insanlara veriyorsun memleketin dümenini, onlar sen nereye istersen oraya götürüyorlar.

Haklısın böyle deyince araç oldu ama bildiğin araç değil. Kim daha başarılıysa kaptan köşküne çıkıp sürüyor memleketi kendi yoluna.

Bizim demokrasi geldiğinde yol belliydi, yolcu belliydi. Zamanla işler değişti. Uzun zamandan beri bizim demokrasi hep sağa çekiyor, bu yüzden olduğumuz yerde döner dururuz. Ara sıra birileri çıkar dümeni tamir etmeye kalkarlar, olduğumuz yerde dönerken bir bakmışız geriye gitmişiz, haydi baştan. Bilgisayar oyunları gibi. Game Over senin anlayacağın!

Bizim demokrasi baştan sağlamdı, çekeleye çekeleye demokrasiyi devşirilmiş çarşafa döndürdük. Tembel ev kadınları ütü yapmamak için çarşafları gerip katlar, sonra da yorganların altına koyar ya, serince ütülenmiş gibi dümdüz olur,  zamanla aşırı çekiştirmekten bir türlü uçları denk gelmez, işte öyle…

Neyse sen bu demokrasiyi bir türlü anlamayacaksın. En iyisi sana halk tipi demokrasi sistemini öğreteyim.

Erkekliğin onda dokuzu kaçmak, onda biri saklanmaktır.

Dur bir köşede gürültü olunca başka köşeye kaç