696 sayılı KHK'dan seçmeler


696 sayılı KHK'dan seçmelerTakvimler 24 Aralık 2017' Pazar gününü gösterdiğinde Resmi Gazete' de iki KHK daha yayımlandı. Bunlardan 695 sayılı KHK artık iyice rutin hale gelen çok sayıda kamu personelinin görevden alınması ve az sayıda personelin göreve iadesi ile ilgili.
Ancak 696 sayılı KHK çok kapsamlı.
Yok yok adeta :

Hukukçular 'Kanun hükmünde Kararname' şeklinde kanuni düzenlemelere neden mi karşı ? Nihayet itibarıyla kanun çıkarma yetki ve görevi halkın seçtiği milli iradenin temsilcisi TBMM'ye ait.
Hükümetin kanun gücünde KHK'lar çıkarma yetki ve görevi ancak olağan üstü hal ve şartlarda ve milli güvenlik gerekçeleri ve sadece bu alanla ilgili olmalı. Yani Anayasamız 121.maddesi ve OHAL yasası 4.maddesi öyle diyor. Açın bakın.
Ama yine hepimiz bilmekteyiz ki OHAL KHK'ları bizzat Anayasada işaret edildiği gibi Anayasal denetime sahip değil ve kanundan da sağlam.
Hızlı, pratik, rahat ve denetimsiz yönetim tercihleyen hükümetler için bulunmaz nimet. Önceki yazılarımnda bu konuyu derinlemesine işlemiş olduğum için izninizle KHK hükümlerine geçiyorum.
-Vakıflar Bankası'nın ortaklık ve yönetim yapısında dair hazine'ye devirler söz konusu. Bu banka artık dava açarken, icra takibinde bulunurken diğer bankalar gibi harç yatırmayacak. İhtiyati hacizlerde teminat yatırmayacak. Adli işlemlerde de bu banka zaten tek yetkiliydi. Bu hükümlere diğer bankalar ve rekabet kurumunun ne diyeceği merak konusu?
Misalen bir özel banka adli işlemler için milyonlarca lira sarfiyatta bulunurken bir kamu bankasının muafiyeti daha çok rekabet hukukunu ilgilendiren alan.
Sanırım Bursa Gemlik İlçesi'nin Deprem fay alanı üzerinde bulunması nedeniyle komple taşınması gündemde. Yeni KHK ile bu ilçedeki Orman alanları taşınma için kullanılabilecek. Karşılığında bir o kadar hazine arazisinin ormanlaştırılması şartı da getirilerek kamuoyuna denge mesajı verilmiş. Bu hükümlerden sonra yaşanacak gelişmeleri şimdiden merak ediyorum. Çokça fırtınalar kopar.
İsmini sıkça duyacağımız ASELSAN benzeri bir şirket hayırlı olsun. ASFAT A.Ş. isimli 50 Milyon lira başlangıç sermayeli şirket, savunma araçları ve tersane gibi askeri malzemeler üretiminde şirketlerle işbirliği yapabilecek.
Yine sıkça duyacağımız 'Cazibe merkezleri programı 'kavramı bu KHK ile yürürlükte.
Kalkınma ve istihdamı teşvik için imalat sanayii yatırımları, çağrı hizmetleri hizmetleri ve veri merkezi işletmeciliğine ekstra teşvikler söz konusu.
Terör suçlarında tutukluların duruşmaya götürülür iken giyecekleri giysinin rengi badem kurusu ve kıyafet öyle pantolon gömlek değil tulum olacak.
Yalnız düzenlemede maddi hata var zira KHK 103.madde devamında terör suçları dışındaki tutuklulara duruşmaya geliş gidişlerde giydirilecek kıyafette gri renk tulumun şart olduğu olmadığı tam olarak anlaşılamıyor.

Şehit ve gazilerimiz için aileye ,yakınlarına destek amaçlı güçlü bir vakıf kuruluyor.
Yine son KHK 'da 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve terörle ilgili çokça tartışılacak bir hüküm var. Terörün bastırılması kapsamında yer alan gerçek kişiler kamu personeli olup olmadığına bakılmaksızın idari cezai adli olarak sorumluluk taşımayacak.
Taşeron işçilerinin kadroya alınması, 850 bin kişiyi ilgilendiriyor. Hükümler iş/işçi dünyasının beklediği bir müjdeydi. Doğal olarak taşeron hizmet veren şirketlerin durumlarını merak ediyor olacağım.

Doğru ya bu şirketlerden de maliye,
SGK binlerce çalışan ekmek yemekte.
Hayırlı olsun efendim. En derin saygılarımla.