10 Mayıs, 'Dünya Sağlık İçin Hareket Et'Günü


10 Mayıs, 'Dünya Sağlık İçin Hareket Et'GünüBu önemli günü anlamak için aşağıdaki yazıyı okumanızı isterim.
Bu metin şu anda pek çok yerde yayımlanıyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) tüm bölge temsilciliklerine bu yazıyı gönderdi ve geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.
Mesleki sorumluluğum ile ben de bu yazıyı virgülüne dokunmadan sizlere sunuyorum.
Günlük yaşam içerisinde, iskelet kasları kullanılarak yapılan ve enerji harcamasını gerektiren her hareket fiziksel aktivite olarak tanımlanmaktadır.
DSÖ'nün 2008 yılında yayınladığı raporuna göre; dünya genelinde 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzde 31'inin yeterince hareketli olmadığı belirtilmiştir.
Ülkemizde ise T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2011'de yapılan 'Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması'na görede Türkiye genelinde kadınların yüzde 87'si, erkeklerin yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir.
Rapor sonucunda çıkan rakamlar inaktif bir yaşam tarzının ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır.
Fiziksel inaktivite kronik hastalıkların ortak risk faktörlerindendir ve dünya genelindeki ölümlere neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sıradadır(yüzde 6). Özellikle obezitenin artışındaki önemli faktörlerden biri de inaktif yaşam tarzının benimsenmesidir. Oysa ki aktif bir yaşam sağlıklı bir beden için anahtar role sahiptir.
Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi'nde sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir.
1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.
Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez.
Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir.
Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz (tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb.).
Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak (okul, ev, işyeri), sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs 'Sağlık için Hareket Et Günü' olarak belirlenmiştir. Dünyada ve Ülkemizde de her yıl çeşitli etkiliklerle bu önemli gün kutlanmaktadır.