Reklamı AçReklamı Kapat

Küresel Girişimci Engelliler Derneği yeni projesini basına tanıttı

Bursa’da faaliyet gösteren Küresel Girişimci Engelliler Derneği yaptığı basın toplantısıyla, İçişleri Bakanlığından hibe alarak gerçekleştireceği projeyi basın mensuplarına sundu.

Küresel Girişimci Engelliler Derneği yeni projesini basına tanıttı
- A +

 

Yapılan kahvaltının ardından konuşmalara geçilen toplantıda, ilk olarak proje yazarlarından ve Dernek Proje Koordinatörü olan Samet ŞAHİN’e söz verildi.

Bursa ilinde yaşayan 20 engelli bireye, Grafik Desen Çizimi (288 saat) ve Web Tasarımı (192 saat) programlarında istihdam edilebilmeleri için toplan 480 saat eğitim verileceğini belirten Şahin, Projemizin Ekim ayında başlayıp Temmuz ayında biterek 8 aylık bir süreci kapsaması planlanmaktadır.

Projemizde web tasarım ve grafik tasarım kurslarının yanında, işverenlerle buluşma, firma gezileri, web tasarım ve grafik alanlarında uzman kişiler tarafından workshop ve seminerler düzenlenmesi, STK ziyaretleri yapılacaktır. Projemizde ek olarak STK destek faaliyetleri de olacaktır. Bu faaliyetlerde talep eden STK’ların web sitelerinin revize edilmesi ve güncellenmesi, yine talep eden STK’ların, etkinliklerinde ve bünyelerinde kullanmak üzere tasarımlar (afiş, broşür, davetiye, yaka kartı, billboard, vinil afiş, rozet, kıyafet baskı vb) yapılmasıdır. Tabi ki bunların hepsi ücretsiz olacaktır. Birde kursiyerlerimize cep harçlığı verilerek, toplam 25 hafta sürecek eğitimlerde kendi harçlıklarını çıkarma imkânı sunulacaktır, dedi.

Ardından sözü dernek başkan yardımcısı İbrahim Sönmez aldı.

Sönmez sözlerinde dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek; Küresel Girişimci Engelliler Derneği olarak 2013 yılında kurulduk. Çalışmalarımızı Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile ortak yürütmekteyiz. Dernek olarak engellilerin; istihdam olanaklarıyla birlikte sosyal, toplumsal ve kültürel dışlanmışlıklarını ortadan kaldırmak, onların, sosyo-kültürel yaşam içerisinde yer almalarını sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. “Farkı Ben Tasarlarım” projesi derneğimizin 2. Projesidir. Bu projenin baş mimarları Samet Şahin ve Yunus Küçükaraca arkadaşlarımızdır. Onlara bir kez daha sizlerin huzurunda çok teşekkür ederim, dedi.

Ayrıca, proje yazım ve başvuru esnasındaki desteklerinden dolayı; Bursa Milletvekili BENNUR Karaburun’a, Bursa Kent Konseyi Başkanı HASAN Çepni’ye, BBB Yerel Gündem Şube Müdürü MAHMUT Turunç’a, BKK Genel Sekreteri MURAT Başlar’a, Dernekler İl Müdürü OSMAN Dikmen’e, Dernekler İl Müdürlüğü personeli ORHAN Kaya’ya, Türkiye İş Kurumu Bursa Şubesi Müdürü Eren() Türkiye İş Kurumu Bursa Şubesi Md Yardımcısı AHMET Canımova’ya, Bursa Kent Konseyi Proje Ofisi Sorumlusu Başak Şahin’e, Tasarım Ofisi Hatice Şahin’e ve Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyelerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Proje Ortaklarından olan Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar; Kent Konseylerinin asli görevlerinden biri olan Sivil Toplum Kuruluşlarına desteğin önemini vurguladı. Başlar; Bursa Kent Konseyi destekleriyle yazılan ve icraat gösterilmesinde büyük emek harcanacak bu projenin hibeye layık görülmesinden çok memnun olduk. Ayrıca bu tarz projelerin yazılması, toplumumuzun kaynaşmasında önemlidir. Engelli bireyleri iş hayatına bir adım daha yaklaştıracak bu projede ortak olarak ta görev almamız Bursa Kent Konseyi için çok önemli bir detaydır, dedi.

Programa katılanlarla günün anısına toplu fotoğraf çektiren Vali Küçük, engelli bireylerle birebir ilgilenerek, sorun ve taleplerini not aldı.

Toplantıda yaptığı konuşmasına, "Böylesine güzel bakan, mücadele azmini gözlerinden hissettiğiniz insanlarla haftaya ve güne başlamak benim için büyük şans" diyerek başlayan Vali İzzettin Küçük, "Ben sözlerimin başında Küresel Girişimci Engelliler Derneğimize çok teşekkür ediyorum. Çünkü vermiş oldukları bu mücadele icraat gerektiriyor. Yapmış olunan çalışmaların çok güzel bir şekilde topluma aktarılması gerekiyor ki farkındalık oluşsun. Derneğimiz öncülüğündeki proje ile 8 ay sürecek bir grafik ve web tasarım kursu neticesinde bu arkadaşlarımız yeni bir başlangıca adım atacaklar. Bizler de inşallah bu kurs bitimi arkadaşlarımızın işlerine yerleşmelerine yardımcı olacağız" dedi.

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ