Reklamı AçReklamı Kapat

Karda yürümenin keyfini çıkarın

Uzmanlar, yoğun kar yağışı ile birlikte buzlanmanın da etkili olduğu bu günlerde, olası düşme durumlarıyla oluşabilecek yaralanma riskini engellemek için uyarılarda bulunuyor.

Karda yürümenin keyfini çıkarın
- A +

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tayfun Açıkgöz, karlı ve buzlu yürümenin, düşme ve yaralanma riskini arttırdığını söyledi.  Bu durumda yaşanabilecek düşme hadislerinin ciddi sıkıntılara sebep olabildiğini belirten Dr. Tayfun Açıkgöz, “Bu gibi havalarda sokakta yürürken çok dikkatli olunması gerekiyor. En sık oluşan kırık çıkık gibi iskelet sistemi yaralanmaları el bileği, dirsek ve omuz çevresi ile ayak bileği ve kalça çevresinde oluşmaktadır. Gençlerde burkulma ve yumuşak doku travmasına sebep olan bu kazalar, yaşlılarda ise ciddi kırıklara yol açabilmektedir” dedi.

Bazı küçük önlemler alarak karda yürümenin keyfini çıkartılabileceğini söyleyen Dr. Açıkgöz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu keyfi yaşamak istiyorsak, 3 altın kuralımız var, bunlara riayet etmeliyiz. Bunlar arasında en önemlisi acele etmeden kısa, küçük ve yavaş adımlarla yürümek. Buzlu yollarda yürürken dengeli olmak, düşme riskini azaltmak için önem taşımaktadır. Karlı ve buzlu yolda yürürken dengenizi koruyabilmek için, ellerinizi asla cebinize sokmayın.  En az bir elinizin boşta olması gerekiyor. İki elin dolu olması, kayma anında tutunmayı ve vücudun dengeyi sağlamasını güçleştirmektedir. Bu da sakatlanmaya yol açabilecek sert düşüşlere neden olabilir. Ayakkabı ve giysi seçiminize dikkat edin. Kaymayan tabanlı ayakkabı ve kışlık botlar ile bedeninizi saran palto –manto ve mont tarzında yumuşak, kaba giysilerin giyilmesi yararlı olmaktadır. İşte bunlara dikkat edildiği takdirde karda yürümek bir eziyet değil keyif haline dönüşebilir.”

Yorum Ekle


VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ