Reklamı AçReklamı Kapat

Kadınlar, ilgiye ‘aş eriyor’

Her kadının en güzel duygulara hitap eden dönemlerinden birisidir hamilelik. Sabırsızlıkla hamile kalmayı bekleyen anne adaylarının hamilelik belirtileri, kendisinde ve çevresinde heyecanla beklenen bir döngünün habercisidir. Hamile olduğundan şüphelenen anne adayları için sonucu öğrenene kadar zaman geçmek bilmez. Kesin sonuç veren testler, hamilelikte geçen zaman, neler yapılmalı, nasıl beslenmeli, bebek için hazırlık süreci…

- A +

 

Birsen PINAR / bursa.com

Bursa Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emre Uysal, hamilelik ve yaşanana süreç ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

HAMİLELİĞİN BİR KADIN HAYATINDAKİ ÖNEMİ NEDİR?

Hamilelik bir kadının başına gelebilecek en mutlu olaylardan biri. Bunu bir şansa dönüştürmek ise hastalarımızın elinde. Yeme alışkanlıklarınızı düzenlersiniz, uyku düzenini yerine getirir, alkol ve sigaradan uzak durursunuz. O yüzden ben hamileliği hep bayanların keyifle ve mutlu geçirmeleri gerektiği bir periyot olarak değerlendiriyorum.

AŞ ERME GERÇEKTEN VAR MIDIR?

Hormonal temel, aslında hep ön planda. Gebelik hormonu ilk 3 ay içinde bir bayanın vücudunu ciddi bir şekilde yönetiyor diyebiliriz. Ekşi ve tatlı canı çektiğinde cinsiyeti belirler diyenler var tabiî ki, bu doğru bir bakış açısı değil. Hastalarımız; B12 eksikliğinde tuzlu yiyeceklere yönelirken, demir eksikliği varsa tatlıya yöneliyor.

Sosyo-kültürel açıdan baktığımızda ise; bir bayanın kendisini en değerli hissettiği dönemdir hamilelik dönemi. Eşini de bir miktar yormak istiyor, biraz da şımartmak istiyor diyebiliriz.

GEBELİK DÖNEMİNDE ERKEK EŞİNE NASIL DESTEK OLMALIDIR?

Bir bayanın ‘aş ermesi’ sadece yemeklere karşı değil, ilgiye karşı da oluyor. Erkekler eşinin duygusal açlığını doyurmalıdır. Eşlerin destek olduğu hamilelik dönemlerinin daha rahat geçtiğini biliyoruz. Bu bebeklerin daha huzurlu olduklarını biliyoruz.

HAMİLELİK SIRASINDA IQ ETKİLENİR Mİ?

Hamilelik döneminde IQ düşmez. Tamamen algının farklı bir noktaya yönelmesi şeklinde yorumlayabiliriz. Hamile bayanlarda unutkanlık söz konusudur. Yapılan bilimsel çalışmalar şunu gösteriyor: Hamile kadının kanının oksijenlenmesi, diğer kadınlara göre daha düşük. Hamilelik sırasında asetilkolinde bir miktar düşüş var. Hastalarımız bu asetilkolin maddesini de beslenmeyle artırabilirler. Et, tavuk, balık, süt, yumurta gibi protein ağırlıklı besinleri tüketmeleri gerekir.

‘YAŞASIN HAMİLEYİM’

Belli bir birikim sonucunda aldığım ufak ufak notların birleşmesinden oluşan bir kitap. Bir kadının hayatındaki en kıymetli zaman dilimi olduğunu düşündüğüm hamilelik sürecini fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik açıdan, eğlenceli bir üslupla ele almaya çalıştım. Amacımız anne adaylarının, kaygılarından arınmış olarak keyifli bir hamilelik süreci geçirmelerine yardımcı olmak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler