Reklamı AçReklamı Kapat

'Hekime sormadan asla'

Sağlık Bakanlığı yayınladığı broşürlerde bilinçli ilaç kullanımına vurgu yaparak, vatandaşları doktor tavsiyelerine uymaya davet ediyor.

'Hekime sormadan asla'
- A +

Mustafa Emre ÖZGEN

Bakanlık tarafından yayınlanan broşürlerde vatandaşlar ilaç kullanımı hakkında bilgilendiriliyor. "Hekimime sormadan asla", "ilaçlarınızı belirlenen süre ve miktarda kullanın" ve "ilacım ne eksik ne fazla" başlıklarında hazırlanan broşürlerde ilaç kullanımında mutlaka doktorlardan görüş alınması gerektiği, ilaçların belirlenen miktar ve sürede kullanılmasının önemi anlatılıyor.

REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN

Doğru ilaç kullanımının anlatıldığı broşürlerde reçeteli ilaç kullanılmasının önemi, dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Hastalara, doktor ziyaretlerinde önceden kullanılan ilaçlar ve tedavi bilgilerinin yanlarında bulundurmaları önerilirken, yan etkilere karşı dikkatli olunması belirlitliyor.

Broşürlerde ayrıca ilaç kullanan kişilerin birlikte yaşadıkları aile fertlerini bilgilendirmesi önerilirken, doktor önerisi dışında kulaktan dolma bilgilerle ilaç alınmaması önemle vurgulanıyor.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT

Son dönemde artan antibiyotik kullanımına dikkat çekilen bir diğer açıklamada ise "Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma, Geleceğini Karartma" deniyor.

Soğuk algınlığının çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen bir rahatsızlık olduğu hatırlatılan broşürlerde, hemen antibiyotik kullanılmaması gerektiği anlatılıyor. Antibiyotiklerin yalnızca bakterilere etki ettiğine dikkat çekilen açıklamalarda, grip gibi hastalıkların nedenlerinin virüsler olduğu, bu nedenle ilaçların etkisiz kalacağı söyleniyor. Ayrıca antibiyotiklerin ateş düşürücü ya da ağrı kesici olmadığına dikkat çekilen broşürlerde, her antibiyotiğin her hastalıkta kullanılamayacağı anlatılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan antibiyotik kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle;

"Doktorunuzun onayı olmaksızın antibiyotik kullanmayın. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlar için antibiyotik almayın."

"Eğer size antibiyotik reçete edildi ise antibiyotiğinizi doktorunuzun ve eczacınızın tarif ettiği şekilde kullanın."

"Antibiyotik tedavisine başlandıktan sonra şikayetler geçse bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanmaya özen gösterin."

"Başkası için reçete edilen antibiyotiği kullanmayın. Bir başkasına iyi gelen antibiyotik sizin için faydasız, hatta zararlı olabilir."

"Antibiyotiklerin bir kısmını daha sonra ihtiyaç duyabileceğiniz düşüncesi ile saklamayın."

TC Sağlık Bakanlığı'nın bilinçli ilaç kullanımı hakkında gerçekleştirdiği çalışmalara www.akilciilac.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabilir.

Yorum Ekle


VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ