Reklamı AçReklamı Kapat

Filistinli şehit için Cenin'de yas ilan edildi

İsrail askerlerinin Filistinli Cerrar'ı şehit etmesine tepki amacıyla Cenin ve Nablus'ta gösteriler düzenlendi. Hamas ve silahlı kanadı Kassam Tugayları, Cerrar için taziye açıklaması yayımladı.

Filistinli şehit için Cenin'de yas ilan edildi
- A +

 

İsrail askerleri, Batı Şeria'nın Cenin kenti yakınlarındaki El-Yamun beldesine düzenlediği baskın sırasında Ahmed Cerrar'ın saklandığı evi yıktı. Yıkılan evi inceleyen vatandaşlar, boş mermi kovanlarına rastladı. 

Batı Şeria'daki Filistinliler, Ahmed Cerrar'ın İsrail askerleri tarafından şehit edilmesine tepki göstererek kepenk indirdi, gösteriler düzenledi.

Cenin kentinde camilerden hoparlörle anons yapılarak Cerrar için yas ilan edildiği duyuruldu. Bunun ardından bölge esnafı dükkânlarını kapattı.

El-Yamun beldesi ile Cenin halkı, herhangi bir kurum ya da grup tarafından organize edilmeksizin sokaklara çıktı. Cerrar'ın öldürülmesini protesto eden halk, direniş yanlısı sloganlar attı.

Nablus kentinde ise Hamas yanlısı öğrenci grupları tarafından En-Necah Ulusal Üniversitesi önünde düzenlenen gösteriye katılanlar kent merkezindeki Şehitler Meydanı'na yürüdü.

Filistin bayraklarının yanı sıra Cerrar'ın posterinin taşındığı gösteride İsrail karşıtı sloganlar atıldı.

KASSAM TUGAYLARI VE HAMAS'TAN TAZİYE

Öte yandan Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçleri tarafından şehit edilen Cerrar için taziye açıklaması yayımladı.

Cerrar'dan "Kassam'ın şehit komutanlarından" diye bahsedilen açıklamada ,"Gasbedilen toprakların (Havat Gilad Yahudi yerleşim birimi) yakınlarındaki eylemi gerçekleştiren kahramanı aramak için süren yoğun takibin ardından El-Yamun beldesinde işgalciler ile çatışmalar yaşandı. Çatışma sonucu Kassam'ın mücahit hücre komutanı Ahmed Cerrar şehit oldu." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Kassam Tugayları, şehidini uğurlarken işgalci düşmana da her türlü sahada karşı koyacağını müjdeliyor." denildi.

Hamas'tan yapılan açıklamada ise "İşgalcilerin başını ağrıtan, onları tedirgin eden ve uykusuz bırakan kahraman şehit Ahmed Cerrar için gururla başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

71 FİLİSTİNLİ GÖZALTINDA

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ahmed Cerrar'ı arama gerekçesiyle son 3 hafta içinde Cenin'e birçok baskın düzenleyen İsrail askerleri toplam 71 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail askerleri bir Yahudi yerleşimcinin ölümünden sorumlu olduğu iddiasıyla yaklaşık bir aydır aranan Ahmed Cerrar'ı bu sabah Cenin'in El-Yamun beldesinde şehit etmişti.

AA

Yorum Ekle

İlgili Haberler