Bursa’da kadın hayata yakın!

Hayattaki dönüşümün kadınlarla, edebiyat ve sanatla gerçekleşeceğine olan inançla Bursa Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 2010’da başlatılan, kütüphanelerin müdürlük statüsü almasının ardından Kütüphane Müdürlüğü çatısı altında devam eden Nilüfer’de Kadın Hayata Yakın projesi, köy ve beldelerde yaşayan kadınlarla birlikte yürütülüyor. Kadınlar, hayatın aktif birer öznesi olmak umuduyla çıktıkları yolculukta kitaplar okuyor, okudukları kitabın yazarlarıyla buluşuyorlar.

Bursa’da kadın hayata yakın!
- A +

 

ÖZEL HABER/ BİRSEN PINAR/ bursa.com

"Kadın Hayata Yakın” projesini hayata geçiren Nilüfer Belediyesi, yılın ikinci buluşmasında kadınları Yeşilçam’ın efsane isimlerinden biri olan Müjde Ar ile bir araya getirdi. Nilüfer Deluxe’de  gerçekleşen buluşmada yaklaşık 700 kadın Müjde Ar’la sohbete katıldı.

Konuşmasına başlayan Müjde Ar, annesi Aysel Gürel’i gözyaşlarına hakim olamadan anlatmaya başladı. Tam bir Cumhuriyet kadınıdır annem diyerek konuşmasına başlayan Ar: “Ben annemin kızıyım tüm oyunculuğumu hayatımı her şeyimi ona borçluyum. O olmasaydı bu filmlere cesaret edebilir miydim hiç bilmiyorum. Annemin anlattığı en dokunaklı hikayelerden biri; gündüz ayıp diye kadınların gece denize girmesi oldu. Annemin ilk isyanı bence bununla başlıyor. Ve hayatı boyunca kadınlar için yazdı. Aşk hikayeleri, aşk şarkıları hep kadının ağzındandır. Erkeğe sitem vardır. Aysel Gürel’e göre aşk başka bir şeydir ama asıl var olması gereken sevdadır, aşk unutulur sevda sürer derdi”dedi.

Müjde Ar yaşanmışlıklarıyla, anılarıyla, şahit olduklarıyla kendisini dinleyen kadınları hem ağlatıp, hem de güldürdü. Yaklaşık bir saat kürside kalan Ar annesinin anılarını, hayatını anlatmaya devam etti.

Konuşmanın sonunda Müjde Ar’a hediyesini veren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey etkinlik için kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Aysel Gürel; Sezen Aksu, Sertab Erener ve Nilüfer gibi Türk pop müziğinin en önemli isimlerinin seslendirdiği birçok şarkıya söz yazarı olarak imza attı.

Aysel Gürel'in kızı Müjde Ar kimdir?

Müjde Ar, 21 Haziran 1954’te gazeteci Vedat Akın ile Aysel Hanım’ın ilk çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Ailesindeki büyüklerin adlarını bir arada taşıyan Suat Kamile Ebrem, annesinin gazete gördüğü bir ilandan ilham alarak kızının adını üçten bire indirerek yalnızca Müjde yapar.

Müjde Ar küçük yaşlardan beri, annesinden dolayı tiyatro ile ilgilenir ve dansı çok sever. Derslerden arta kalan zamanlarında ayna karşısında kendine göre oyunculuk oynamaktan vazgeçmez. Annesi Aysel Hanım, kızının oyunculuğa olan ilgisini görür ve kızını çalıştığı tiyatroya götürür. Müjde Ar 8 yaşında “Karanlığın İçinde” oyununda yetimhanedeki kör bir erkek çocuğu canlandırır.
Fatih kız lisesinde okuduğu dönemlerde derslerine ve oyunlarına önem vermiş, 1971 yılında da Liseyi birincilikle bitirmiştir. Üniversite yıllarında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’ne girme şansı vardır. Ancak hedefi İstanbul Üniversite’sinde diş hekimliği okumaktır. Çok az farkla bu bölüme girme olanağını kaçırır ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisi’ne girer. Akademisyenlik ve oyunculuk arasında kalmış ve oyunculuğu tercih etmiştir. Bir süre Suavi Sualp’in oyunlarında oynar, Nejat Uygur Tiyatrosu’na girer ve Üç Maymun Kabare Tiyatrosu’nda çalışır. Tiyatronun yanı sıra Samim Değer nedeniyle fotoromanlarda oynar. Müjde Ar’ın sinema yolculuğu, Halit Refiğ’in TRT için ekrana uyarladığı Aşk-ı Memnu’da Bihter rolünü oynamasıyla başlar. Bu yolculuk sırasında 1978’de İzmir Fuarı ile başlayan sahne sanatçılığı, TV dizileri, çeşitli TV programları da ona eşlik etmiştir. 85 filmle kadın sorunlarını irdelemiştir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler