Reklamı AçReklamı Kapat

Böke'den referandum açıklaması

CHP sözcüsü Böke, referandumun iptaline yönelik başvurularının olumsuz sonuçlanması durumunda, Meclis'ten çekilmek dahil, birçok seçeneceğin masada olduğunu söyledi

Böke'den referandum açıklaması
- A +

CHP, referandumun iptalina ilişkin başvurunun olumsuz çıkması durumunda, Meclis'ten çekilmek dahil, birçok seçeneği gündeme getirecek.

Açıklama CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke'den geldi.

Böke, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan MYK toplantısı devam ederken kameralar karşısına geçerek değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun dün söylediği "Bu seçimi tanımıyoruz" sözlerini tekrarlayan Böke, 

"Referandumdan 'Evet' sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişkliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan'da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumda her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur.

Halkın oyları ile elde edilemeyen sonuç, YSK'nın açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir diz hile ile elde edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça hukuka aykırıdır. Gayrimeşrudur ve geçersizdir.

Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanları ile oy kullanmış olan milyonlar, hile ile oldu bitdiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır. Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir.

Mesele hukuka açıkça aykırı biçimde mühürsüz oyların geçerli sayılmasından ibaret değildir. Hile ile alel acele yapılan balkon konuşmalarıyla bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. İlan edilen bu referandum sonucunu tanımıyoruz. Her türlü zorluğa ve baskıya rağmen sandığa gitmiş olanların sorumluluğunu taşıyoruz.

Her türlü zorluğa rağmen oyuna ve iradesine sahip çıkan milyonlara sesleniyorum; hepimizin oyunu savunacağız. İrademizin oldu bitti ile çalınmasına izin vermeyeceğiz. Bu referandum yenilenmeli, tekrar edilmeli. Birileri bizim geri adım atacağımızı sanıyorsa büyük yanılgı içerisindedir. Biz olmayan bir anayasa varmış gibi davranmayacağız. 

Biz oldu bittilere boyun eğmeyeceğiz. Bu doğrultuda bütün hukuki yolları ve her türlü meşru demokratik hakları kullanacağımızdan da kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Türkiye demokrasiye sahip çıktı. 

Her türlü deyince bunun içerisine Meclis'ten çekilmek de girer çalışmaya devam etmek de girer. Biz bütün bunları değerlendirerek Türkiye'de demokrasiyi mutlaka yaşatacağız. Yetkili kurullarımız bu değerlendirmeleri yapmak üzere çalışmalarına başlayacaklar."

Yorum Ekle


VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ