Reklamı AçReklamı Kapat

BGC ödülleri sahiplerini buldu

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen BGC 2016 Başarı Ödülleri Yarışması Ödül Töreni, Bursa Suare’de yapıldı.

BGC ödülleri sahiplerini buldu
- A +

2016’da yaşamını yitiren BGC üyeleri Erhan Tamiş ve Yunus Hakan Güler adına organize edilen yarışmanın ödül töreninde konuşan BGC Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı,  “Özellikle genç meslektaşlarımızın mesleki başarılarının ödüllendirilmesini içeren yarışmamız, bu yıl 18 dalda organize edildi. Yarışmamıza 97 meslektaşımız 163 eserle aday oldu. Jüri üyelerimizin değerlendirmesi sonucu 16 eser başarı ödülü, 18 eser de mansiyon kazandı” dedi.

Konuşmasında basının ve basın çalışanlarının sorunlarına değinen BGC Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz hafta yapılan genel kurulda 2. defa genel başkanlığına seçildiğim Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak, temsil ettiğimiz 8 federasyon, 93 gazeteciler cemiyeti ve yaklaşık 20 bin meslektaşımızın sorunlarını her platformda dile getirerek çözüm arıyoruz.

Basın, uzun yıllar hep özgür olma mücadelesi vermiştir. Özellikle 12 Eylül döneminde büyük baskılar yaşanmıştır. Günümüzde de, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nun bazı maddeleri ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içermektedir. Gazeteciler yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle tutuklanmakta, yargılanmakta ve hüküm giymektedirler. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması gerekmektedir.

Ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu’nda yeniden yapılanmaya kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak mesleğimizin onurunu hak ettiği yere getirinceye ve başta basın özgürlüğü olmak üzere sorunlarımıza kalıcı çözüm yolları üretinceye kadar durmayacağız, omuz omuza vererek çalışacağız. Halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda fedakârca görev yapan meslektaşlarımıza her platformda sahip çıkacağız, destekleyeceğiz.”

Konuşmasının sonunda Bursa Gazeteciler Cemiyetine ve basın çalışanlarına destek olan kuruluşlar ile yöneticilerine teşekkür eden BGC Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, “Bursa Gazeteciler Cemiyetimizin etkinliklerine her fırsatta katılan, destek olan değerli dostlarımıza en içten şükranlarımı sunuyor, ödül kazanan meslektaşlarımı kutluyorum” dedi.

Kolaylı’nın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, 70. yılını kutlayan Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin, Bursa’ya ve Bursa basınına önemli katkıda bulunduğuna dikkat çekti.  BGC’nin Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza attığını ve Bursa’nın en önemli güçlerinden biri olduğunu vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bursa hepimizin göz bebeği, hepimiz Bursa için çalışıyor, Bursa için üretiyoruz. Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da Bursa’nın en önemli değerlerinden. Nuri Kolaylı, Türkiye genelinde 20 bin gazeteciyi temsil eden Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun 2. defa genel başkanlığına seçilerek Bursa’nın gücünü gösterdi.”

Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı bir kent olması, kalite kenti ve üretim kenti olması için siyasi parti ayırımı yapmaksızın çalıştıklarını vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “CHP Bursa Milletvekilimiz Ceyhun İrgil aramızda. Bursa’da foto finiş etkinliğini yıllar önce onunla başlattık, günümüzde yine onunla Sağlık Müzesini yapıyoruz. Bursa için el birliğiyle çalışıyoruz” dedi.

Toplumda kentlilik, tarih, çevre bilincinin oluşmasında ve gelişmesinde basının önemli rol oynadığını sözlerine ekleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Bursa’yı Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtan değerli basın mensubu dostlarımızdır. Bursa basınına sayısız katkıda bulunan, geçtiğimiz yıl ansızın yitirdiğimiz Erhan Tamiş ve Yunus Hakan Güler kardeşlerimizin adını bu yarışma ile hatırlatan Nuri Kolaylı’ya ve yönetici kadrosuna bir kez daha teşekkür ediyor, ödül kazanan basın mensubu arkadaşlarımı tebrik ediyorum.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ardından gecenin son konuşmasını yapan Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, basının önemine dikkat çekti. Halkın haber alma hakkı doğrultusunda kamu hizmeti yapan basının, demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu söyleyen Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, “Basınımız ayrıca, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin korunarak kollanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu önemli işlevi yerine getiren basın mensuplarına sahip çıkarak başarılı çalışmalara imza atan Bursa Gazeteciler Cemiyeti, bütün Türkiye’ye örnek oluyor. Nuri Kolaylı başkanımızı ve ödül alan-almayan, fedakârca görev yapan bütün basın mensubu arkadaşlarımı kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Ödüllerin verilmesi sırasında kısa ve duygu yüklü bir konuşma yapan CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, yaklaşık 40 yıl önce Bursa basını ile tanıştığını söyledi. 1980’li yılların başından Bursa basınında çalıştığını ifade eden CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, şöyle devam etti:

“Yıllar sonra, beraber çalıştığım arkadaşlarımla, ağabeylerimle Bursa milletvekili olarak buluşmanın mutluluğunu yaşıyorum. O yıllarda bana destek olan birçok çalışma arkadaşım şu an burada. Duygularımı bir tek sözcük ile ifade etmem gerekirse; Minnettarım. Tıfıl bir tıp fakültesi öğrencisiyken basında çalışmaya başladım. Birçok basın mensubunun bu günlere gelmemde emeği, katkısı vardır. Bu nedenle gerçek anlamda minnettarım…”

Konuşmasında basının ve gazetecilerin özgürlüğünün önemine de dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Gazeteciler özgür olmazsa, bağımsızca haber yaparak eleştiremezse kent yöneticileri kör ve sağır olur. Bu nedenle basını desteklemeli ve yüreklendirmeliyiz. Az önce Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de vurguladığı gibi siyasi parti ayrımı yapmaksızın Bursa için çok güzel işler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu güzel çalışmalara Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile bir yenisini ekleyelim. Türkiye’de eşi benzeri olmayan BGC Bursa Basın Müzesi’ni geliştirebiliriz. Basın müzesi için güzel bir yer bulabilirsek, geçmişten bugüne Bursa’ya ve Bursa basınına katkıda bulunanların isimlerini yaşatabiliriz. Sayın Başkanın çalışma dönemi bitmeden bu konuda adım atacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve BGC Başkanı Nuri Kolaylı, BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Adil Gökçadır, Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Bursa İl Müdürü Ali Fuad Gölbaşı ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube Başkanı Aykut Güngör tarafından ödüllerin verilmesiyle tören sona erdi.

BGC 2016 Başarı Ödülleri Yarışması Ödül Töreni’nde ödül alan basın çalışanları şunlar:

GENEL HABER DALI

HÜSEYİN TÜCCAR-DOĞAN HABER AJANSI-TEL ÖRGÜDEN YEMEK SERVİSİ- BAŞARI

ÖZGE COMBA ALKIŞ-YENİ DÖNEM GAZETESİ -BU ÇIĞLIĞA KULAK VERİN - BAŞARI

DİLEK ATLI-OLAY GAZETESİ-ÖĞRENCİLERİME DENİZİ GÖSTERECEĞİM – MANSİYON

RABİA DENİZ-BURSA HAKİMİYET GAZETESİ-DIŞI KUAFÖR İÇİ SURİYE HASTANESİ- MANSİYON

ERHAN TAMİŞ SPOR HABERİ DALI

VEDAT YÜCEBAŞ-ANADOLU AJANSI          -DÖRT DÖRTLÜK DEĞİLDOKUZ SEKİZLİK FUTBOL TAKIMI - BAŞARI

İKBAL TURAN-KENT GAZETESİ-YÜZMEDE ROTA BELLİ HEDEF OLİMPİYATLAR - MANSİYON

EKONOMİ HABER DALI

DURSUN EROĞLU-EKOHABER GAZETESİ-DUAYEN SANAYİCİDEN OTOMOTİVCİLERE ALTIN ÖĞÜTLER - BAŞARI

AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK-OLAY GAZETESİ-İHRACAT MEYVELERİ DEPOLARDA ÇÜRÜYOR- MANSİYON

MAGAZİN HABERİ DALI

FIRAT TORAMAN-OLAY GAZETESİ-İZMİR'İN ŞÖHRETİNİ BURSA'YA GETİRDİK-MANSİYON

YUNUS HAKAN GÜLER GENEL FOTOĞRAF DALI           

SERGEN SEZGİN-ANADOLU AJANSI-BURSA'DA RAMAZAN-BAŞARI

BURAK TÜRKER-İHLAS HABER AJANSI-TAVUKLARIN EFENDİSİ-MANSİYON

SPOR FOTOĞRAFI DALI         

VEDAT YÜCEBAŞ - ANADOLU AJANSI - TORUNU YAŞINDAKİ RAKİPLERİYLE YARIŞTILAR -MANSİYON

RÖPORTAJ - ARAŞTIRMA-İNCELEME DALI

KAZIM BULUT-GEMLİK GÜNDEM GAZETESİ-ŞEHİT ETEM YAŞAR VE KIZI - BAŞARI

RABİA DENİZ-ÇAĞDAŞ DERGİ-BURSA'DAN DÜNYAYA BİR ASIRLIK NEFES, BİR ÖMÜR TARİH - MANSİYON

SPOR RÖPORTAJ - ARAŞTIRMA-İNCELEME DALI

GÖKHAN GÜNDOĞDU-BURSA HAYAT GAZETESİ-PANTER AMCA - BAŞARI

AHMET CEMAL EKENTOK-DOĞAN HABER AJANSI-BOMBA GİBİ GELİYORLAR - MANSİYON

KÖŞE YAZISI DALI

HURİYE GÜL KOLAYLI-YENİ DÖNEM GAZETESİ- HAYDA! BİTKİSEL HAP DİYE VİAGRA VE ZAYIFLAMA İLACI -BAŞARI

LALE AKASOY-YENİ DÖNEM GAZETESİ-PİREDEN CERRAH OLMAZ-MANSİYON

BİLAL KAYALTI   -BURSA HABER GAZETESİ-DOĞU GARAJINDA UYUŞTURUCU PAZARI -MANSİYON

SPOR KÖŞE YAZISI DALI

MUSTAFA ÖZKESKİN-YENİ DÖNEM GAZETESİ-ALTI YOK Kİ ÜSTÜ OLSUN - BAŞARI

ENGİN AKSÖZ-YENİ DÖNEM GAZETESİ-ÇALMAYIN UMUTLARIMI OYNAMAK İSTİYORUM - MANSİYON

GAZETE GENEL MİZANPAJ DALI

MELEK GENÇ-YENİ MARMARA GAZETESİ-1. SAYFA-BAŞARI

SENEM SALI-BURSA HAKİMİYET GAZETESİ-6. SAYFA          -MANSİYON

GAZETE SPOR MİZANPAJ DALI

UĞUR DİNAR -BURSA HAKİMİYET GAZETESİ-18. SAYFA-BAŞARI

ALİ ŞAHİN-YENİ DÖNEM GAZETESİ-15.SAYFA -MANSİYON

GAZETE MAGAZİN MİZANPAJ DALI

NİLGÜN LİMAN-BURSA HAKİMİYET GAZETESİ-1. SAYFA-BAŞARI

GÖKHAN ŞENYAVAŞ-OLAY GAZETESİ-MAGAZİN EKİ- ARKA SAYFA-BAŞARI

BELGİN GÜNEŞ FERAH-BURSA HAYAT GAZETESİ-ARKA SAYFA-MANSİYON

TELEVİZYON GENEL HABER DALI

BURAK DEMİRCİ-OLAY TV-TARIM ARAZİLERİ HAFRİYAT ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ-BAŞARI

ÇAĞLA DAYI-LİNE TV-HAYALET KÖY-MANSİYON

TELEVİZYON PROGRAM DALI

DİLEK İLHAN-LİNE TV-TEK KARE-BAŞARI

SEMİH YEMİŞÇİ-AS TV-SIRT ÇANTAM-MANSİYON

TELEVİZYON GÖRÜNTÜ DALI

ABDULLAH ÇİBİR-İHLAS HABER AJANSI -BOĞAYA KARATE YAPAN ADAM-BAŞARI

UĞUR ULU-ANADOLU AJANSI-AÇLIKTAN YÜRÜYEMEYEN AT-MANSİYON

 

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ