"ABD ile Menbiç’te ortak devriye başlayacak"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleriyle Menbiç’te ortak devriyenin yakında başlayacağını açıkladı.

"ABD ile Menbiç’te ortak devriye başlayacak"
- A +

 

Ankara’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD ile vardığımız Münbiç mutabakatının uygulanması büyük önem arz ediyor. 48 devriye çalışması yapıldı, ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. Çok yakın bir zamanda da müşterek eğitim ve devriye faaliyetleri başlayacak" dedi.
Türkiye’nin Menbiç anlaşmasına sadık olduğunu vurgulayan Kalın, Amerika’nın terör örgütü YPG’ye desteğinin devam etmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.
Kalın, "Münbiç yol haritası önemli bir anlaşma, biz buna sadığız, gereğini yapacağız. Fakat eş zamanlı olarak Amerikan yönetiminin YPG ve PYD ile angajmanının devam ediyor olması bizim için ciddi bir endişe kaynağıdır. Bir tarafta Münbiç yol haritasını uygularken öbür tarafta YPG ve PYD’ye her tür silah desteğinin, finans desteğinin, siyasi desteğin, medya desteğinin verilmeye devam edilmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

İDLİP MUTAKABATI
Rusya ile İdlib mutakabatı çerçevesinde ilgili birimlerin sahada çalışmalarına devam ettiğini belirten Kalın, "Silahlardan arındırılmış 15-20 kilometrelik derinlik alanının nasıl oluşturulacağı, diğer terör unsurlarının buradan nasıl çıkartılacağı ya da pasifize edileceği, silah bıraktırılacağı konularında MİT, TSK, Özel Kuvvetler, koordinasyon içerisinde Ruslarla birlikte bunu sahada çalışıyor. Suriye meselesinin, İdlib konusunun, terörle mücadelenin bütün yükünün Türkiye’nin omuzlarına yüklenmesi ne adildir ne de doğrudur. Kabul edilemez. İdlip’teki 12 gözlem noktasının sayısı ile ilgili değil ama takviye noktasında gerekli adımlar bundan sonra da atılmaya devam edilecek" dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK MESAJI
Yurt dışında terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonların kararlılıkla sürdürüleceğini ifade eden Kalın, "MİT ve ilgili güvenlik kurumlarımızın yurt dışında terör örgütlerine karşı yürüttüğü operasyonlar kararlılıkla devam edecek. Hangi terör örgütü hangi yöntemi kullanırsa kullansın, kimle sahada işbirliği yaparsa yapsın Türkiye’ye karşı işledikleri suçlar karşılıksız, cezasız asla kalmayacaktır.Reyhanlı hadisesinde olduğu gibi 1 yıl sonra da 3 yıl sonra da 5 yıl sonra da olsa Türkiye’ye karşı suç işleyenler mutlaka ama mutlaka adaletin önüne çıkartılacaktır. Buradan bütün terör örgütlerine bu açık ve net bir uyarı olarak ifade etmek istediğimiz bir husustur" diye konuştu.
(İHA)

Yorum Ekle

İlgili Haberler